Projekt Seti@home

28.11.2008 | rubrika: Seti@home

Seti@home - BOINC

Nové logo BOINC

Projekt SETI@Home nestál pouze u zrodu samotných distribuovaných výpočtů, ale jeho popularita a obrovský úspěch daly prostor další geniální myšlence. Jednalo se o vytvoření stěžejní platformy, pomocí které by se dalo spojit více projektů založených na distribuovaných výpočtech. Tím by se ještě více rozšířily možnosti distribuovaných výpočtů a daleko více lidí by bylo ochotno využít své osobní počítače k vědeckému přínosu. Ne každý totiž v pátrání po mimozemských civilizacích spatřuje potenciální přínos.
Koncem minulého století začal David Gedye spolupracovat s Davidem P. Andersonem na vývoji softwaru, který by podporoval projekty distribuovaných výpočtů z různých vědeckých oblastí. Původně svůj projekt nazývali „Big Science“ a zakoupili i stejnojmennou internetovou doménu. Z jejich projektu se poté stal BOINC – Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (Berkeleyská otevřená infrastruktura pro síťové výpočty) - vyvinutý na půdě laboratoře vesmírných věd kalifornské univerzity v Berkeley a sdružující více projektů založených na distribuovaných výpočtech. Nové logo projektu Seti@home
Do Seti@Home/BOINC byla dne 14.května 2004 přenesena kompletní databáze všech členů a týmů z původního Seti@Home. Každý člen původního Classica měl možnost si vyžádat nové heslo pro přístup a změnu svých dat a toto heslo mu bylo zasláno na jeho původní registrační e-mail. Dne 22.6.2004 byl projekt Seti@Home Classic integrován do systému BOINC a jako první projekt tohoto systému byl spuštěn v ostré verzi.
Původní SETI@Home Classic ukončil svůj provoz 15. prosince 2005 a tím skončil i v té době největší výpočet v historii lidstva. SETI@Home Classic podnítil lidskou představivost, získal obrovskou popularitu a připravil půdu distribuovaných výpočtů pro další vědecké projekty. Nebyl sice zachycen mimozemský signál, ale jednalo se o největší soustředění výpočetní síly v historii, které navždy změnilo prostředí vědeckých výpočtů. Přineslo vědu do domovů milionů lidí po celém světě a zvýšilo globální povědomí o metodách a cílech projektu SETI. Projekt SETI@Home nadále pokračuje pouze na platformě BOINC.

Sceensaver
Sceensaver projektu Seti@home BOINC