Návody

22.12.2008 | rubrika: Návody

Přímý poslech vesmírného signálu

Pro opravdové nadšence projektu Seti@home, bych zde chtěl na závěr popsat ještě jeden doplněk. Již v roce 2000 Jan Knutar vytvořil prográmek WU2WAV, který umožňoval v dobách Seti@home Clasiku převod datových jednotek na audio soubor wav. Jakoukoliv jednotku nebylo tedy problém si převést a následně poslouchat jedinečný vesmírný šum, zachycený radioteleskopem v Arecibu. Při přechodu projektu do systému BOINC, nedošlo v generování jednotek k žádné změně a tedy ani s převodem těchto jednotek si WU2WAV poradil. Problém nastal až v roce 2006, kdy došlo k velkým změnám a přechodu na Seti@home Enhanced. Bohužel dosud nebyla vydána nová verze tohoto vskutku zajímavého programu a tedy v současné době přímý poslech aktuálních jednotek není možný.
Naštěstí existují zálohy a tak i já jsem našel několik jednotek z období před rokem 2006 a kdo bude mít zájem, může si skutečný vesmírný šum na vlastní uši poslechnout. Pro zájemce, kteří mají rovněž nějaké ty původní jednotky v zásobě, popíši kompletní postup převodu a použití programu. Všichni ostatní naleznaou v závěru této kapitoly dva již převedené vzorky, připravené k přímému poslechu.

Podrobný postup převodu:

Průběh převodu do wav

1) vytvořte si pracovní adresář. Je jedno kde a je jedno jak jej pojmenujete.
2) do tohoto adresáře překopírujte jednu z pracovních jednotek a program WU2WAV.
3) spusťte wu2wav.exe a můžete sledovat průběh převodu.
4) jakmile bude převod dokončen, v pracovním adresáři naleznete soubor work_unit.wav. Tento soubor můžete přehrát v jakémkoliv hudebním přehrávači, nebo si jej vypálit jako audio stopu hudebního nosiče.

Vzorky vesmírného signálu k přímému poslechu: 1, 2.


Originální soubory (WU) k výpočtům pro zájemce, kteří by si chtěli převod vyzkoušet sami a vlastní jednotky nemají k dispozici: WU 1, WU 2.